Wkład koronowo-korzeniowy

Wkład koronowo korzeniowy stosowany jest  w protetyce stomatologicznej, gdy dochodzi do znacznego lub całkowitego uszkodzenia korony zęba w wyniku rozległej próchnicy lub w wyniku mechanicznego złamania zęba. Wtedy w jamie ustnej osadzana jest na stałe konstrukcja protetyczna mająca na stałe wzmocnić strukturę korzenia. Często jest to jedyna możliwość odbudowy zęba. W przypadku gdy ząb jest rozchwiany, złamany wzdłuż osi korzenia czy przy zmianach w otaczającej kości zastosowanie wkładu nie jest na ogół możliwe.

Wkłady  koronowo korzeniowe wykonywane są ze stopów metali nieszlachetnych oraz złota i tytanu. A naszej klinice stosujemy również wkłady wykonane z innowacyjnego materiału PEEK.

Wkłady koronowo korzeniowe są elementami protetycznymi o wysokiej estetyce co zawdzięczają swojej kolorystce naśladującej naturę. Ponadto ich właściwości fizyczne są najbardziej zbliżone do tkanek zęba. Przenoszą siły występujące w jamie ustnej bezpośrednio na korzeń zęba.

Wkład koronowo korzeniowy  – przebieg leczenia

Przed zastosowaniem wkładu wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie (rtg zęba lub pantomogram), a następnie stomatolog przeprowadza leczenie endodontyczne i wypełnia kanał korzeniowy. Ponieważ wkłady montowane są w zębach martwych nie ma potrzeby znieczulania leczonego Pacjenta, gdyż zabieg jest bezbolesny. Następnie wykonywany jest wycisk na podstawie którego w laboratorium protetycznym przygotowywany jest wkład koronowo – korzeniowy wklejany do korzenia zęba. Na tak uzyskany filar protetyczny osadzane jest uzupełnienie protetyczne.

LEKARZE – wkład koronowo korzeniowy

lek. dent. Dorota Przybysz
stomatolog, protetyk

lek. stom. Gustaw Baranowski
specjalista chirurg stomatologiczny, implantolog, protetyk