USG Doppler

Badania wykonywane klinicznym aparatem ultrasonograficznym Siemens z funkcją dynamicznego wzmocnienia kontrastu

Co to jest badanie USG Doppler?

usg doppler warszawaUSG Doppler żył / tętnic jest badaniem pozwalającym na zmierzenie przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Pozwala ono na dokładne obejrzenie ich przekroju i wydolności. Badanie to pozwala również zobaczyć, gdzie krew płynie wolniej a gdzie szybciej oraz czy dochodzi do cofania krwi. Badanie wykonuje się przy diagnostyce i leczeniu chorób naczyniowych.

Wskazania do wykonania badania USG Doppler żył, USG Doppler tętnic

Wskazaniami do badań żył i tętnic są wszelkiego rodzaju podejrzenia o przewlekłą niewydolność żylną, zaburzenia widzenia, niedowłady, zarówno przejściowe jak i wynikające z problemów neurologicznych.

Czy trzeba się specjalnie przygotować na badanie?

Do badań USG żył / tętnic Dopplera nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Wyłącznie w przypadku badania aorty brzusznej i tętnic biodrowych należy powstrzymać się od jedzenia na 6 godzin przed badaniem (więcej informacji na stronie poświęconej temu badaniu). Na badanie Pacjent przychodzi z posiadaną dokumentacją medyczną – jeśli taką posiada – i dowodem tożsamości. Prosimy , aby dla wygody własnej Pacjenta, był on ubrany w strój umożliwiający łatwy dostęp do badanej okolicy.

Przebieg badania USG Doppler

W trakcie badania lekarz przesuwa pokrytą żelem głowicę USG po naczyniach krwionośnych badanej okolicy. Na monitorze USG obserwuje jednocześnie przepływy krwi w poszczególnych naczyniach. Wynik Pacjent otrzymuje bezpośrednio po badaniu.

Badanie USG nie jest bolesne oraz nie wywiera wpływu na zdrowie Pacjenta.

Wykonywane w Formmed badania USG Doppler

Lekarz wykonujący badanie USG Doppler żył / tętnic

dr n. med. Marek Szkiłłądź
Specjalista chirurgii naczyniowej