NACZYNIAKI
Naczyniaki ujawniają się w postaci płaskich plam naczyniowych, tzw. naczyniaków płaskich i guzów naczyniowych tzw. malformacji naczyniowych. Występują na skórze lub w tkance podskórnej, rzadziej w innych narządach. Naczyniaki ujawniają się i zostają zauważone około 2 tygodnia życia. Najbardziej intensywny rozrost – namnażanie komórek, następuje w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia, potem trwa faza stabilizacji, czyli dojrzewania – blednięcia. Dochodzi do zanikania naczyniaków. Widoczne są wówczas zmiany skórne z plamkami naczyniowymi.
Naczyniaki – przyczyny
Według większości badań do wystąpienia naczyniaków dochodzi na ogół przypadkowo. Czasami mogą być one powiązane z czynnikami dziedzicznymi. Są częściej spotykane u kobiet oraz u wcześniaków.
Naczyniaki – leczenie
W Formmed wykonujemy zarówno zabiegi usuwania naczyniaka chirurgicznie jak i zabiegi usuwania naczyniaka laserowo. Wybrana metoda uzależniona jest od charakteru zmian, a o jej wyborze decyduje lekarz.
Często w przypadku naczyniaków u dzieci wskazane jest leczenie chirurgiczne, zarówno ze względów czynnościowych, tj. gdy przeszkadzają przy czynnościach fizjologicznych (jedzenie, połykanie, widzenie), jak i estetycznych.
W przypadku gdy zmiany nie są głębokie, a także w przypadkach samozaniku naczyniaka, zmiany naczyniowe są leczone za pomocą lasera, poprzez zamykanie naczyń krwionośnych.
Operacje usunięcia guzów naczyniowych wykonuje się w okresie dojrzewania, tj. zarastania naczyń – blednięcia. Proces przyspieszonego dojrzewania (czyli starzenia) guzów naczyniowych może nastąpić poprzez uraz guza i zarastanie naczyń bądź na skutek miejscowej koagulacji guza.
LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG – USUWANIE NACZYNIAKA
lek. med. Offert Barbara
specjalista chirurg dziecięcy, medycyny estetycznej
lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy
dr n. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy
Poradnie
<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ