NACZYNIAKI

Naczyniaki - Usuwanie naczyniaków w Klinice FormmedNaczyniaki ujawniają się w postaci płaskich plam naczyniowych, tzw. naczyniaków płaskich i guzów naczyniowych tzw. malformacji naczyniowych. Występują na skórze lub w tkance podskórnej, rzadziej w innych narządach. Naczyniaki ujawniają się i zostają zauważone około 2 tygodnia życia. Najbardziej intensywny rozrost – namnażanie komórek, następuje w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia, potem trwa faza stabilizacji, czyli dojrzewania – blednięcia. Dochodzi do zanikania naczyniaków. Widoczne są wówczas zmiany skórne z plamkami naczyniowymi.

 

 

 

 

Naczyniaki – przyczyny

Według większości badań do wystąpienia naczyniaków dochodzi na ogół przypadkowo. Czasami mogą być one powiązane z czynnikami dziedzicznymi. Są częściej spotykane u kobiet oraz u  wcześniaków.

Naczyniaki – leczenie

W Formmed wykonujemy zarówno zabiegi usuwania naczyniaka chirurgicznie jak i zabiegi usuwania naczyniaka laserowo. Wybrana metoda uzależniona jest od charakteru zmian, a o jej wyborze decyduje lekarz.

Często w przypadku naczyniaków u dzieci wskazane jest leczenie chirurgiczne, zarówno ze względów czynnościowych, tj. gdy przeszkadzają przy czynnościach fizjologicznych (jedzenie, połykanie, widzenie), jak i  estetycznych.

W przypadku gdy zmiany nie są głębokie, a także w przypadkach samozaniku naczyniaka, zmiany naczyniowe są leczone za pomocą lasera, poprzez zamykanie naczyń krwionośnych.

Operacje usunięcia guzów naczyniowych wykonuje się w okresie dojrzewania, tj. zarastania naczyń – blednięcia. Proces przyspieszonego dojrzewania (czyli starzenia) guzów naczyniowych może nastąpić poprzez uraz guza i zarastanie naczyń bądź na skutek miejscowej koagulacji guza.

 

LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG – USUWANIE NACZYNIAKA

prof. dr hab. n. med. Dudkiewicz Zofia
specjalista chirurg dziecięcy i szczękowo-twarzowy

dr n. med. Budner Margareta
specjalista chirurg dziecięcy, specjalista chirurgii plastycznej, medycyna estetyczna

lek. med. Offert Barbara
specjalista chirurg dziecięcy, medycyny estetycznej

dr n. med. Piwowar Włodzimierz
specjalista chirurgii dziecięcej

dr n. med. Rychłowska-Pruszyńska Magdalena
specjalista chirurgii onkologicznej, chirurgii dziecięcej

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

lek. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy

dr n. med. Zegadło-Mylik Agnieszka
specjalista dermatologii, patomorfologii, medycyna estetyczna

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA

 

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ