NACZYNIAKI

Naczyniaki - Usuwanie naczyniaków w Klinice FormmedNaczyniaki ujawniają się w postaci płaskich plam naczyniowych, tzw. naczyniaków płaskich i guzów naczyniowych tzw. malformacji naczyniowych. Występują na skórze lub w tkance podskórnej, rzadziej w innych narządach. Naczyniaki ujawniają się i zostają zauważone około 2 tygodnia życia. Najbardziej intensywny rozrost – namnażanie komórek, następuje w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia, potem trwa faza stabilizacji, czyli dojrzewania – blednięcia. Dochodzi do zanikania naczyniaków. Widoczne są wówczas zmiany skórne z plamkami naczyniowymi.

 

 

 

 

Naczyniaki – przyczyny

Według większości badań do wystąpienia naczyniaków dochodzi na ogół przypadkowo. Czasami mogą być one powiązane z czynnikami dziedzicznymi. Są częściej spotykane u kobiet oraz u  wcześniaków.

Naczyniaki – leczenie

W Formmed wykonujemy zarówno zabiegi usuwania naczyniaka chirurgicznie jak i zabiegi usuwania naczyniaka laserowo. Wybrana metoda uzależniona jest od charakteru zmian, a o jej wyborze decyduje lekarz.

Często w przypadku naczyniaków u dzieci wskazane jest leczenie chirurgiczne, zarówno ze względów czynnościowych, tj. gdy przeszkadzają przy czynnościach fizjologicznych (jedzenie, połykanie, widzenie), jak i  estetycznych.

W przypadku gdy zmiany nie są głębokie, a także w przypadkach samozaniku naczyniaka, zmiany naczyniowe są leczone za pomocą lasera, poprzez zamykanie naczyń krwionośnych.

Operacje usunięcia guzów naczyniowych wykonuje się w okresie dojrzewania, tj. zarastania naczyń – blednięcia. Proces przyspieszonego dojrzewania (czyli starzenia) guzów naczyniowych może nastąpić poprzez uraz guza i zarastanie naczyń bądź na skutek miejscowej koagulacji guza.

 

LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG – USUWANIE NACZYNIAKA

lek. med. Offert Barbara
specjalista chirurg dziecięcy, medycyny estetycznej

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

dr n. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA

 

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ