Znamiona barwnikowe
Znamiona barwnikowe u dzieci są zmianami w obrębie skóry. W zależności od wieku pojawienia się ich na skórze, znamiona barwnikowe dzielimy na wrodzone i nabyte. Znamiona należy usuwać ze względów estetycznych, jak i dużego niebezpieczeństwa związanego z możliwością przetworzenia w proces złośliwy. Przed przystąpieniem do zabiegu usuwania znamion barwnikowych u dzieci, należy rozważyć wszystkie możliwe metody leczenia, wybierając taką, która będzie najbezpieczniejsza, a nie tylko przyniesie najlepszy efekt kosmetyczny. Znamię barwnikowe powinno być usuwane w całości, a wycięte fragmenty należy poddać badaniu histopatologicznemu w celu oceny charakteru procesu chorobowego.
Znamiona barwnikowe u dzieci – wrodzone
Znamiona barwnikowe wrodzone osiągają wielkość od kilku milimetrów do rozmiarów obejmujących całą powierzchnię skóry. W przypadku gdy przekraczają u noworodka 5 cm długości, a u osoby dorosłej 20 cm, nazywamy je znamionami olbrzymimi – znamionami kąpielowymi. Pojawiają się one z częstotliwością 1:5000- 1:20 000 urodzeń. Znamię kąpielowe rozpoznawane jest na ogół w momencie narodzin, ale może ujawnić się również później – w okresie niemowlęcym. Ich zabarwienie jest różne – od lekkiego brązu, czerwieni do koloru praktycznie czarnego. Również różna może być faktura skóry – gładka, twarda lub guzkowata. Znamiona olbrzymie (znamiona kąpielowe) w około 2-15% przypadków mogą ulegać przemianie nowotworowej w czerniaka złośliwego w trakcie całego życia.
Usuwanie znamion barwnikowych u dzieci
W przypadku gdy zapadnie decyzja w sprawie usuwania znamion u dzieci, powinno być one usunięte w całości. W celu oceny charakteru procesu chorobowego, wycięte fragmenty należy bezwzględnie poddać badaniu histopatologicznemu.
Znamiona barwnikowe u dzieci mogą być usuwane zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym. Uzależnione jest to od rozległości zmiany oraz od wieku dziecka.
Ze względu na rozmiary znamion kąpielowych ograniczona jest możliwość radykalnej interwencji chirurgicznej. Znamiona kąpielowe usuwane są chirurgicznie etapowo, stosowane są ekspandery tkankowe, wolne przeszczepy skóry lub plastyka płatowa. We wczesnym okresie życia pacjenta w określonych przypadkach, możliwa jest również do zastosowania dermabrazja.
W przypadku dużej rozległości usuwanie znamion u dzieci należy rozpocząć jak najwcześniej (niezbędnych jest nawet kilka zabiegów, stopniowo ograniczających znamię barwnikowe), aby móc je zakończyć przed okresem tzw. „burzy hormonalnej”.
Usuwanie znamion barwnikowych u dorosłych – przeczytaj:
Chirurgiczne usuwanie znamion barwnikowych
Laserowe usuwanie zmian skórnych
LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG: USUWANIE – ZNAMIONA BARWNIKOWE U DZIECI
lek. med. Offert Barbara
specjalista chirurg dziecięcy, medycyny estetycznej
dr n. med. Piwowar Włodzimierz
specjalista chirurgii dziecięcej
dr n. med. Rychłowska-Pruszyńska Magdalena
specjalista chirurgii onkologicznej, chirurgii dziecięcej
lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy
dr n. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy
<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ
Poradnie
OPINIE O ZABIEGACH – USUWANIE ZNAMION U DZIECI WYKONANYCH W FORMMED
[ezcol_1third] [/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]znanylekarz.pl
• karol.bladek • 31 października 2019 • „Formmed”
Dziękujemy Panie Doktorze za spokój, który odzyskaliśmy. Pan Doktor operował Naszego Synka usuwając paskudne znamię barwnikowe z paluszka stopy wraz z przeszczepem skory w to miejsce. Synek polubił Pana Doktora i mu zaufał. My także zaufaliśmy. Świetny specjalista. Da się odczuć, że praca dla Pana Doktora jest misja, chęcią pomocy dzieciom, a nie tylko zwykła praca. Jeszcze raz, dziękujemy!
[/ezcol_1third_end] [ezcol_1third] [ezcol_1third]
–
[/ezcol_1third_end] [ezcol_1third]
Do Formmedu trafiliśmy z polecenia. Nasze dziecko miało rozległe znamię na plecach i aby usunąć je były potrzebne dwa zabiegi. Wszystko odbyło się sprawnie i po znamieniu nie ma dzisiaj śladu. Bez przeszczepów, które jak czytałam często źle się przyjmują. Wspaniała pani profesor zrobiła to po mistrzowsku.