Znamiona barwnikowe

Znamiona barwnikowe u dzieciZnamiona barwnikowe u dzieci są zmianami w obrębie skóry. W zależności od wieku pojawienia się ich na skórze, znamiona barwnikowe dzielimy na wrodzone i nabyte. Znamiona należy usuwać ze względów estetycznych, jak i dużego niebezpieczeństwa związanego z możliwością przetworzenia w proces złośliwy. Przed przystąpieniem do zabiegu usuwania znamion barwnikowych u dzieci, należy rozważyć wszystkie możliwe metody leczenia, wybierając taką, która będzie najbezpieczniejsza, a nie tylko przyniesie najlepszy efekt kosmetyczny. Znamię barwnikowe powinno być usuwane w całości, a wycięte fragmenty należy poddać badaniu histopatologicznemu w celu oceny charakteru procesu chorobowego.

Znamiona barwnikowe u dzieci – wrodzone

Znamiona barwnikowe wrodzone osiągają wielkość od kilku milimetrów do rozmiarów obejmujących całą powierzchnię skóry. W przypadku gdy przekraczają u noworodka 5 cm długości, a u osoby dorosłej 20 cm, nazywamy je  znamionami olbrzymimi – znamionami kąpielowymi. Pojawiają się one z częstotliwością 1:5000- 1:20 000 urodzeń. Znamię kąpielowe rozpoznawane jest na ogół w momencie narodzin, ale może ujawnić się również później – w okresie niemowlęcym. Ich zabarwienie jest różne – od lekkiego brązu, czerwieni do koloru praktycznie czarnego. Również różna może być faktura skóry – gładka, twarda lub guzkowata. Znamiona olbrzymie (znamiona kąpielowe) w około  2-15% przypadków mogą ulegać przemianie nowotworowej w czerniaka złośliwego w trakcie całego życia.

Usuwanie znamion barwnikowych u dzieci

W przypadku gdy zapadnie decyzja w sprawie usuwania znamion u dzieci, powinno być one usunięte w całości. W celu oceny charakteru procesu chorobowego, wycięte fragmenty należy bezwzględnie poddać badaniu histopatologicznemu.

Znamiona barwnikowe u dzieci mogą być usuwane zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym. Uzależnione jest to od rozległości zmiany oraz od wieku dziecka.

Ze względu na rozmiary znamion kąpielowych ograniczona jest możliwość radykalnej interwencji chirurgicznej. Znamiona kąpielowe usuwane są chirurgicznie etapowo, stosowane są ekspandery tkankowe, wolne przeszczepy skóry lub plastyka płatowa. We wczesnym okresie życia pacjenta w określonych przypadkach, możliwa jest również do zastosowania dermabrazja.

W przypadku dużej rozległości usuwanie znamion u dzieci należy rozpocząć jak najwcześniej (niezbędnych jest nawet kilka zabiegów, stopniowo ograniczających znamię barwnikowe), aby móc je zakończyć przed okresem tzw. „burzy hormonalnej”.

 

Usuwanie znamion barwnikowych u dorosłych – przeczytaj:

Chirurgiczne usuwanie znamion barwnikowych

Laserowe usuwanie zmian skórnych

 

LEKARZE WYKONUJĄCY ZABIEG: USUWANIE  – ZNAMIONA BARWNIKOWE U DZIECI

lek. med. Offert Barbara
specjalista chirurg dziecięcy, medycyny estetycznej

dr n. med. Piwowar Włodzimierz
specjalista chirurgii dziecięcej

dr n. med. Rychłowska-Pruszyńska Magdalena
specjalista chirurgii onkologicznej, chirurgii dziecięcej

lek. med. Surowiec Zbigniew
specjalista chirurg dziecięcy

dr n. med. Szczygielski Orest
specjalista chirurg dziecięcy

<< POWRÓT DO CHIRURGII DZIECIĘCEJ

Poradnie

PORADNIA CHIRURGICZNA

 

OPINIE O ZABIEGACH – USUWANIE ZNAMION U DZIECI WYKONANYCH W FORMMED

[ezcol_1third]

http://www.dobrylekarz.info/gabinet/centrum-leczenia-wad-i-zaburzen-rozwojowych-formmed-warszawa.htm

Do Formmedu trafiliśmy z polecenia. Nasze dziecko miało rozległe znamię na plecach i aby usunąć je były potrzebne dwa zabiegi. Wszystko odbyło się sprawnie i po znamieniu nie ma dzisiaj śladu. Bez przeszczepów, które jak czytałam często źle się przyjmują. Wspaniała pani profesor zrobiła to po mistrzowsku.

 

[/ezcol_1third] [ezcol_1third]

https://ranking.abczdrowie.pl/d/orest-szczygielski-chirurg-dzieciecy-warszawa-babice-nowe-27459

 • HaniaW

Super, super lekarz. Usuwał mi w tamtym roku w Formmedzie znamię – efekt wspaniały. Dzisiaj nawet mam problemy aby dostrzec w którym to było miejscu. Wszystko opowiedział, przy wykonywaniu zabiegu był bardzo delikatny. Polecam.

 

[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]

znanylekarz.pl

 • karol.bladek • 31 października 2019 • „Formmed” 

Dziękujemy Panie Doktorze za spokój, który odzyskaliśmy. Pan Doktor operował Naszego Synka usuwając paskudne znamię barwnikowe z paluszka stopy wraz z przeszczepem skory w to miejsce. Synek polubił Pana Doktora i mu zaufał. My także zaufaliśmy. Świetny specjalista. Da się odczuć, że praca dla Pana Doktora jest misja, chęcią pomocy dzieciom, a nie tylko zwykła praca. Jeszcze raz, dziękujemy!

 

[/ezcol_1third_end] [ezcol_1third] [ezcol_1third]

www.znanylekarz.pl

Bardzo dobry specjalista, godny zaufania. Zabieg u syna wykonał perfekcyjnie(Usunięcie znamienia na policzku)Jesteśmy szczęśliwi, polecamy!

 

[/ezcol_1third] [ezcol_1third]

www.znanylekarz.pl

Zuzanna Cybusz, 27 marca 2018, Lokalizacja: „Formmed”

Zgłosiliśmy się do prof. Dudkiewicz, gdyż nasza córka urodziła się ze znamieniem barwnikowym na główce. Skaza była naprawdę duża – ciemny, blisko 5 cm. okrąg. Córka pozostawała pod opieką dermatologa, lecz wiedzieliśmy, że zmianę należy usunąć, gdyż istniało zwiększone ryzyko jej „uzłośliwienia się” w przyszłości. Liczne konsultacje lekarskie w ośrodkach w Polsce zasadniczo kończyły się podobną konkluzją: najlepszym rozwiązaniem jest wszczepienie ekspanderów, jak córka skończy 3 latka. Jednorazowe usunięcie znamienia i zszycie skóry uznawano za niemożliwe, z uwagi na wielkość skazy. Jedynie prof. Dudkiewicz stwierdziła, że da radę usunąć zmianę jednoetapowo, bez przeszczepu skóry i bez konieczności dalszych korekt. Oczywiście było nam ciężko podjąć decyzję, z uwagi na fakt, iż inni lekarze zdecydowanie twierdzili, że jest to niemożliwe. Ostatecznie, z uwagi na chęć zaoszczędzenia dziecku traum związanych z częstą hospitalizacją, zdecydowaliśmy się zaufać prof. Dudkiewicz. Operacja odbyła się w grudniu 2017 r. bez żadnych komplikacji, a to, co w opinii innych lekarzy było niemożliwe, okazało się jednak wykonalne. Skóra ładnie się zrosła, blizny już zbladły a my jesteśmy zdecydowanie spokojniejsi o zdrowie naszej pociechy. Piszemy ten komentarz, żeby poinformować innych rodziców, których dzieci mogą mieć podobny problem, co nasza córka, że prof. Dudkiewicz nie jest jedynie ekspertem, zajmującym się rozszczepem podniebienia, lecz również specjalistą od skutecznego, jednoetapowego usuwania dużych zmian skórnych.

[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]

[/ezcol_1third_end] [ezcol_1third]