Kryptoliza

Kryptoliza migdałków czyli zamykanie krypt w migdałkach podniebiennych metodą RF (radiochirurgiczną).

Kryptoliza migdałków jest zabiegiem laryngologicznym wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Zabieg ten polega na spłyceniu tzw. krypt czyli zagłębień migdałkowych, w których zalegają kamienie migdałowe (detryt).

Ponieważ mogą gromadzić się tam resztki pokarmowe lub resztki złuszczonego nabłonka np. po przebytych w przeszłości anginach, może to być przyczyną pojawiania się nieprzyjemnego zapachu z ust. W takim przypadku należy zgłosić się do laryngologa, który określi możliwość wykonywania zabiegu kryptolizy migdałków.

W trakcie zabiegu dochodzi do uszkodzenia, złuszczenia się i przebudowy tkanki. Dzięki temu następuje spłycenie dużych krypt oraz zamknięcie drobnych krypt migdałkowych. Kryptoliza wykonywana jest metodą radiochirurgiczną (RF), przy użyciu fal radiowych o wysokiej częstotliwości ale o niskiej temperaturze. Dzięki temu dolegliwości bólowe po zabiegu są zwykle bardzo niewielkie.

Ponieważ jest to zabieg mniej inwazyjny, pozbawiony istotnego ryzyka powikłań i wykonywany w znieczuleniu miejscowym stanowi alternatywę do zabiegu tonsillektomi wtedy, gdy nie ma jednoznacznego wskazania do zabiegu usunięcia migdałków.

 

LEKARZ wykonujący zabieg – kryptoliza migdałków Warszawa

dr n. med. Paulina Zielińska
specjalista otorynolaryngolog, chirurg głowy i szyi