ANOSKOPIA

Anoskopia to procedura diagnostyczna, która pomaga w ocenie różnych schorzeń odbytu. Wcześniejsze wykrycie tych schorzeń może ułatwić ich leczenie. 

 Co to jest anoskopia? 

Anoskopia to badanie kanału odbytu i odbytnicy za pomocą anoskopu, które pomaga zdiagnozować schorzenia odbytu i odbytnicy. Anoskop to pusta rurka z tworzywa sztucznego lub metalu o małej średnicy (nieco szersza niż palec) z wkładką zwaną obturatorem.  

Po wprowadzeniu anoskopu do kanału odbytu lekarz usuwa wkład zasłonowy i może zajrzeć do wnętrza odbytnicy. Świecąc światłem przez rurkę, lekarz może przyjrzeć się błonie śluzowej kanału odbytu i dolnej części odbytnicy. 

 Anoskopia kontra kolonoskopia 

W przeciwieństwie do kolonoskopii, anoskopię wykorzystuje się do badania jedynie kanału odbytu i dolnej części odbytnicy. Kolonoskopia bada całą okrężnicę, ale wykorzystuje także inny instrument. Anoskopia jest zazwyczaj krótszą i mniej inwazyjną procedurą niż kolonoskopia i nie wymaga znieczulenia ogólnego. 

 Kto może potrzebować anoskopii? 

Lekarz może zalecić anoskopię, jeśli podejrzewa chorobę lub nieprawidłowości w kanale odbytu lub odbytnicy. Anoskopia często następuje po badaniu palpacyjnym odbytu, które wykazuje nieprawidłowe zmiany, szczególnie jeśli jesteś w grupie zwiększonego ryzyka.  Anoskopię wykonuje się, gdy badanie palcowe przez odbyt (przy użyciu palca w celu wykrycia nieprawidłowości wewnątrz odbytu) nie dostarcza wystarczających informacji do postawienia diagnozy. 

 Anoskopia – objawy: 
  • Ból w odbycie lub w jego pobliżu 
  • Krwawienie z odbytnicy 
  • Nietrzymanie stolca lub zaparcie 
  • Swędzenie odbytu 

Dokładne zbadanie błony śluzowej odbytnicy za pomocą anoskopu może pomóc w zdiagnozowaniu takich schorzeń, jak: 

  • Hemoroidy i ropnie 
  • Przetoki odbytu  i szczeliny  
  • Zmiany w odbytnicy, polipy, nowotwory  
  • Wypadanie odbytnicy 
Przygotowanie do anoskopii 

Anoskopia zazwyczaj nie wymaga dużego przygotowania. W przeciwieństwie do kolonoskopii, nie jest konieczne pełne przygotowanie jelita. Jednakże opróżnienie jelita przed zabiegiem może zwiększyć komfort. 

Lekarz udzieli pacjentowi dokładnych instrukcji dotyczących przygotowania do anoskopii.  

Poinformuj swojego lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach i suplementach, aby mieć pewność, że nie będą zakłócać zabiegu. Jest to szczególnie ważne, jeśli zażywasz leki spowalniające krzepnięcie krwi lub zapobiegające udarom lub zawałom serca. Należy także poinformować lekarza o wszelkich alergiach. 

Anoskopia – przebieg badania 

Po przybyciu na zabieg należy rozebrać się zgodnie z zaleceniami lekarza przeprowadzającego badanie. Lekarz poprosi Cię o przyjęcie określonej pozycji w celu zbadania okolicy odbytu. Może to obejmować badanie palpacyjne przez odbyt: lekarz wkłada nasmarowany palec w rękawiczce do odbytu i odbytnicy, aby wyczuć grudki lub masy.  

Sama anoskopia trwa od 15 do 30 minut. Nie potrzebujesz znieczulenia ani sedacji; lekarz zastosuje żel znieczulający, aby zabieg był bardziej komfortowy.  Lekarz poprosi Cię o przyjęcie odpowiedniej pozycji, aby ułatwić korzystanie z anoskopu. Być może będziesz musiał wziąć głębokie oddechy, aby rozluźnić mięśnie odbytu. Po zastosowaniu znieczulającego żelu w okolicy odbytu lekarz wprowadza nasmarowany anoskop do odbytu i odbytnicy.  

 

LEKARZ PROKTOLOG –  ANOSKOPIA WARSZAWA

dr n. med. Tomasz Zieliński
– specjalista chirurgii ogólnej, proktolog