HEMOROIDY

Hemoroidy są to obrzęki powstające wskutek powiększenia czy opuchnięcia naczyń krwionośnych w odbycie i dolnej części odbytnicy. Hemoroidy to częsty problem, który dotyka w pewnym momencie życia nawet 50% dorosłych. Objawy wahają się od tymczasowych i łagodnych do uporczywych i bolesnych. W wielu przypadkach hemoroidy są małe i objawy ustępują bez leczenia. W przypadku konieczności leczenia, metody walki z nimi są zwykle skuteczne.

Co to są hemoroidy i jakie są ich przyczyny?

Hemoroidy to obrzęki, które mogą wystąpić w odbycie i dolnej części odbytnicy. Wewnątrz wyściółki odbytu i dolnej części odbytnicy znajduje się sieć małych żył (naczyń krwionośnych). Żyły te czasami stają się szersze i nabrzmiałe większą ilością krwi niż zwykle. Te nabrzmiałe żyły i pokrywająca je tkanka mogą następnie przekształcić się w jeden lub więcej małych obrzęków zwanych hemoroidami.

Dokładny powód, dla którego zachodzą te zmiany nie jest do końca wyjaśniony. Wydaje się, że niektóre hemoroidy rozwijają się bez wyraźnej przyczyny. Uważa się jednak, że w wielu przypadkach głównym czynnikiem może być ciśnienie w odbycie i wokół niego. Jego wzrost może prowadzić do rozwoju hemoroidów.

Czynniki zwiększające ryzyko rozwoju hemoroidów:

– Zaparcia oraz oddawanie dużych stolców (kału) z wysiłkiem w toalecie. Zwiększa się wówczas ciśnienie w żyłach odbytu i wokół nich, co jest częstą przyczyną rozwoju hemoroidów.

– Okres ciąży. Hemoroidy często pojawiają się w trakcie ciąży. Jest to prawdopodobnie spowodowane uciskiem dziecka leżącego nad odbytnicą i odbytem oraz wpływem, jaki zmiany hormonalne w czasie ciąży mogą wywierać na żyły.

– Starzenie się. W miarę starzenia się, tkanki wyściółki odbytu mogą stać się bardziej podatne na rozwój hemoroidów.

– Czynniki dziedziczne. Niektóre osoby mogą posiadać dziedziczne osłabienie ściany żył w okolicy odbytu.

 

Leczenie żylaków odbytu (hemoroidy) metodą Barrona – gumkowanie

Aby usunąć hemoroidy wprowadza się do kanału odbytu małe narzędzie zwane ligatorem i chwyta hemoroid kleszczami. Przesunięcie cylindra ligatora w górę powoduje zaciśnięcie się gumek wokół podstawy hemoroidu. Gumki odcinają dopływ krwi do hemoroidu, powodując jego więdnięcie i odpadanie.  Zabieg jest zwykle bezbolesny, ale czasami powoduje pieczenie, które może utrzymywać się przez 10 minut po zabiegu. Większość pacjentów może powrócić do normalnej aktywności jeszcze tego samego dnia.

 

LEKARZ PROKTOLOG –  Zabiegi proktologiczne u dorosłych

dr n. med. Tomasz Zieliński
– specjalista chirurgii ogólnej, proktolog