SZCZELINY ODBYTU

Szczeliny odbytu to niewielkie rozstępy lub rozdarcie błony śluzowej kanału odbytu. Szczeliny są powszechne, ale często są mylone z innymi schorzeniami odbytu takimi jak hemoroidy. 

 Przyczyny pęknięcia odbytu 

Szczeliny są zwykle spowodowane urazem wewnętrznej wyściółki odbytu w wyniku wypróżnienia lub innego rozciągnięcia kanału odbytu. Może to być spowodowane twardym, suchym wypróżnieniem lub luźnym, częstym wypróżnieniem. Ryzyko wystąpienia szczeliny odbytu jest większe u pacjentów z napiętym zwieraczem odbytu. Mniej powszechnymi przyczynami pęknięć są choroby zapalne jelit, infekcje odbytu, urazy lub nowotwory. 

 Szczeliny odbytu – objawy 

Szczeliny odbytu zazwyczaj powodują ostry ból, który rozpoczyna się w momencie oddania stolca. Ból ten może trwać od kilku minut do kilku godzin. W rezultacie wielu pacjentów może starać się nie wypróżniać, aby zapobiec bólowi. 

Inne objawy jasnoczerwona krew na stolcu lub papierze toaletowym po wypróżnieniu oraz mały guzek lub wypustka skórna na skórze w pobliżu szczeliny odbytu (częściej występująca w przypadku przewlekłej choroby lub utrzymująca się dłużej niż 6 tygodni) 

 Szczeliny odbytu – Leczenie chirurgiczne 

Chociaż większość szczelin odbytu nie wymaga operacji, szczeliny przewlekłe są trudniejsze w leczeniu i operacja może być najlepszą opcją. Celem operacji jest rozluźnienie mięśni zwieracza odbytu, co zmniejsza ból i skurcze, umożliwiając zagojenie się szczeliny.  Chirurg proktolog  znajdzie dla Ciebie najlepszy sposób leczenia i omówi ryzyko związane z ewentualną operacją.  

Prognozy po leczeniu 

Większość pacjentów może wrócić do pracy i codziennych zajęć już po kilku dniach od zabiegu. Całkowite wygojenie po zabiegach medycznych i chirurgicznych może zająć od 6 do 10 tygodni. Nawet gdy ból i krwawienie ustąpią, ważne jest utrzymanie dobrych nawyków jelitowych i stosowanie diety bogatej w błonnik. Ciągłe twarde lub luźne wypróżnienia, blizny lub skurcz wewnętrznego mięśnia odbytu mogą opóźnić gojenie. 

Rozstępy czasami wracają. Nawet całkowicie zagojona szczelina może powrócić po twardym wypróżnieniu lub urazie.  

Czy szczeliny odbytu mogą prowadzić do raka okrężnicy? 

Szczeliny odbytu nie zwiększają ryzyka raka okrężnicy ani go nie powodują. Jednak poważniejsze schorzenia mogą powodować podobne objawy. Nawet jeśli szczelina całkowicie się zagoi, chirurg proktolog może zlecić wykonanie innych badań. Można wykonać kolonoskopię, aby wykluczyć inne przyczyny krwawienia z odbytu. 

 

LEKARZ PROKTOLOG –  usuwanie szczelin odbytu

dr n. med. Tomasz Zieliński
– specjalista chirurgii ogólnej, proktolog