PROTEZA JĄDRA

Proteza jądra

Proteza jądra (implant jądra) stosowana jest zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Brak jądra jest problemem zarówno estetycznym jak i natury psychologicznej. W trakcie zabiegu umieszcza się implant w worku mosznowym, odtwarzając naturalny wygląd. Dzięki zabiegowi poprawia się estetykę oraz samopoczucie Pacjenta.

 

 

 

Wskazania do wszczepienia – proteza jądra / implant jądra to:

  • pierwotny brak gonady
  • niedorozwój gonady
  • utrata jądra w wyniku amputacji z powodu nowotworu
  • uszkodzenie urazowe jądra
  • zanik jądra w wyniku stanów zapalnych
  • zanik jądra w efekcie operacji chirurgicznych
  • wrodzona asymetria jąder
  • wymiana implantu jądra

Zabiegi wszczepienia implantu jądra wykonywane są również u osób, które są w trakcie zmiany płci – w celu rekonstrukcji męskich zewnętrznych narządów płciowych.

Proteza jądra / implant jądra – przebieg zabiegu

Zabieg wszczepienia protezy jądra odbywa się na ogół w znieczuleniu miejscowym. U mniejszych dzieci oraz na życzenie Pacjenta zabieg wszczepienia wykonywany jest również w znieczuleniu ogólnym. Przed wykonaniem zabiegu operacyjnego wszczepienia implantu jądra w trakcie konsultacji lekarz, wykorzystując badanie USG,  określa jego – najlepszą dla Pacjenta –  wielkość. Zabieg operacyjny polega na wprowadzeniu implantu jądra poprzez cięcie skórne wykonane w pachwinie lub w obrębie moszny Pacjenta.  Zabieg w znieczuleniu miejscowym trwa od 40 minut do 1 godziny. Zabieg w znieczuleniu ogólnym trwa odpowiednio dłużej od 1 do 1,5 godziny. Po zabiegu Pacjent przez kilka godzin zostaje w szpitalu.

Proteza jądra rekonwalescencja

Po operacji może wystąpić ból w pachwinie w miejscu nacięcia oraz w mosznie. Zwykle stosowane są wtedy doustne środki przeciwbólowe. Moszna będzie przez pewien czas po zabiegu obolała i opuchnięta.

Czas powrotu do zdrowia u każdej osoby jest inny, jednak powrót do codziennych zajęć powinien być możliwy w ciągu tygodnia do dziesięciu dni.

 

 

Lekarz – zabieg proteza jądra / implant jądra

dr n. med. Sebastian Piotrowicz
– specjalista urologii i andrologii – pacjenci dorośli

dr n. med. Joanna Samotyjek
– urolog dziecięcy, specjalista chirurg dziecięcy – zabiegi u dzieci