PROTEZA JĄDRA
Proteza jądra (implant jądra) stosowana jest zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Brak jądra jest problemem zarówno estetycznym jak i natury psychologicznej. W trakcie zabiegu umieszcza się implant w worku mosznowym, odtwarzając naturalny wygląd. Dzięki zabiegowi poprawia się estetykę oraz samopoczucie Pacjenta.
Wskazania do wszczepienia – proteza jądra / implant jądra to:
- pierwotny brak gonady
- niedorozwój gonady
- utrata jądra w wyniku amputacji z powodu nowotworu
- uszkodzenie urazowe jądra
- zanik jądra w wyniku stanów zapalnych
- zanik jądra w efekcie operacji chirurgicznych
- wrodzona asymetria jąder
- wymiana implantu jądra
Zabiegi wszczepienia implantu jądra wykonywane są również u osób, które są w trakcie zmiany płci – w celu rekonstrukcji męskich zewnętrznych narządów płciowych.
Proteza jądra / implant jądra – przebieg zabiegu
Zabieg wszczepienia protezy jądra odbywa się na ogół w znieczuleniu miejscowym. U mniejszych dzieci oraz na życzenie Pacjenta zabieg wszczepienia wykonywany jest również w znieczuleniu ogólnym. Przed wykonaniem zabiegu operacyjnego wszczepienia implantu jądra w trakcie konsultacji lekarz, wykorzystując badanie USG, określa jego – najlepszą dla Pacjenta – wielkość. Zabieg operacyjny polega na wprowadzeniu implantu jądra poprzez cięcie skórne wykonane w pachwinie lub w obrębie moszny Pacjenta. Zabieg w znieczuleniu miejscowym trwa od 40 minut do 1 godziny. Zabieg w znieczuleniu ogólnym trwa odpowiednio dłużej od 1 do 1,5 godziny. Po zabiegu Pacjent przez kilka godzin zostaje w szpitalu.
Lekarz – zabieg proteza jądra / implant jądra
lek. med. Dariusz Schlegel
specjalista urolog, urolog dziecięcy