PRZEPUKLINA KRESY BIAŁEJ U DOROSŁYCH

przepuklina kresy białejPrzepuklina kresy białej u dorosłych – w przypadku jej wystąpienia osłabienie mięśni powstaje w środkowej części nadbrzusza, pomiędzy mostkiem a pępkiem. Najczęstszą jej przyczyną jest otyłość lub ciąża. W początkowym okresie, kiedy przepuklina jest mała, nie stanowi zagrożenia da pacjenta, ponieważ jest w pełni odprowadzalna. Natomiast z biegiem czasu i powiększaniem się może dojść do jej uwięźnięcia. Wtedy mamy do czynienia ze stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. W zależności od wielkości przepukliny chirurg decyduje o metodzie operacji.  W przypadku jej dużych rozmiarów, wszywana jest specjalna siatka, która umożliwi wzmocnienie mięśni brzucha i zapobiegnie nawrotowi.

Przepuklina kresy białej u dziecka – informacje na temat objawów i leczenia znajdziesz tutaj.

Przepuklina kresy białej – przyczyny:

 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • ciąża,
 • palenie,
 • podnoszenie ciężarów,
 • praca fizyczna,
 • napady kaszlu,
 • intensywny trening lub sport,
 • stosowanie sterydów.

Przepuklina kresy białej u dorosłych – objawy

Zdarza się, że przepuklina kresy białej bywa niezauważalna. Jeśli jednak spotkamy się z jej objawami to będzie to tkliwość i ból w okolicy nadbrzusza. Kiedy mamy do czynienia z nieleczoną przepukliną należy zwracać również na inne oznaki takie jak:

 • nasilony ból w okolicach brzucha,
 • wymioty,
 • gorączka.

 Te dolegliwości mogą wskazywać na niedrożność jelit.

Przepuklina kresy białej u dorosłych – leczenie – plastyka przepukliny kresy białej

Jedyna metoda leczenia przepukliny kresy białej to operacja, którą zwykle wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Decyzje podejmuje chirurg wspólnie z pacjentem po ocenie stopnia zaawansowania przepukliny. Zabieg wykonuje się w celu naprawy i wzmocnienia ściany jamy brzusznej. Podczas operacji zamyka się wrota przepukliny poprzez specjalną siatkę z tworzywa sztucznego – plastyka przepukliny kresy białej z wszyciem siatki. Z czasem siatka tworzy wzmocnienie poprzez zrośnięcie z otaczającymi tkankami, co zmniejsza ryzyko nawrotów przepukliny.

Operacja przepukliny kresy białej przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Polega na odprowadzeniu worka przepuklinowego do jamy brzusznej oraz wzmocnieniu ścian powłok brzusznych materiałem syntetycznym, zwanym siatką. Po zakończeniu zabiegu niezbędne jest pozostanie pacjenta przez klika godzin w szpitalu. Czas trwania zabiegu to około 1,5h – 2h, jednakże ostateczny czas zależy od stopnia zaawansowania przepukliny. Operacje z zakresu przepuklin brzusznych wykonywane są w nowoczesnej sali operacyjnej, wyposażonej w najwyższej klasy urządzenia, przez chirurga, specjalizującego  się   w zabiegach operacyjnych w tej dziedzinie medycyny. Po zabiegach w naszej klinice pacjenci zostają otoczeni opieką przez wykwalifikowany personel medyczny. W zależności od zakresu operacji oraz stanu zdrowia, pacjent pozostaje on w klinice do około 4 godzin po zabiegu. Zwykle pacjent może wrócić do normalnej aktywności po około 6 tygodniach, lecz osoby starsze mogą potrzebować więcej czasu. Należy jednak przestrzegać indywidualnych zaleceń pooperacyjnych, które są decydujące w prawidłowym przebiegu gojenia.

LEKARZ – operacje przepuklina kresy białej Warszawa

lek. med. Bartosz Ziemiecki
– specjalista chirurgii ogólnej