ŻYLAKI POWRÓZKA NASIENNEGO

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego (często określane przez Pacjentów jako żylaki jąder lub żylaki moszny) są jedną z najczęściej występujących chorób urologicznych u mężczyzn. Są to poszerzone, poskręcane, wydłużone naczynia żylne zbierające krew z jąder. Żylaki powrózka nasiennego odpowiadają za zmniejszenie płodności u mężczyzn poprzez pogorszenie jakości plemników. Mogą być też przyczyną obrzęku, bólu czy uczucia ciężkości jąder. Szacuje się, że choroba może występować u 15% – 25% mężczyzn, ujawniając się już w wieku nawet 15 lat. O wiele częściej  występują żylaki lewej żyły jądrowej. Leczenie żylaków powrózka nasiennego to najczęściej zabieg operacyjny.

Żylaki powrózka nasiennego  objawy

Początkowo choroba rozwija się bezobjawowo, później mogą pojawić się objawy takie jak:

  • ból jąder
  • ból w pachwinie
  • obrzęk w obrębie moszny
  • uczucie ciężkości w obrębie moszny
  • ból podczas wzwodu
  • uczucie bardzo ciepłej moszny

Choroba rozpoznawalna jest w trakcie badania fizykalnego Pacjenta lub badania USG. W początkowej fazie choroby, żylaki są małe i ledwo wyczuwalne. Najłatwiej stwierdzić żylaki, gdy Pacjent badany jest w pozycji stojącej.

Żylaki powrózka nasiennego leczenie – operacja żylaków powrózka nasiennego

Podstawową metodą leczenia żylaków powrózka nasiennego jest zabieg operacyjny.  Pacjent jest na nią kierowany gdy odczuwa ból, występuje u niego niepłodność lub ze względów estetycznych.  Przeprowadzany jest on przez chirurga urologa w warunkach szpitalnych w znieczuleniu ogólnym. Zabieg – operacja żylaków powrózka nasiennego – trwa około 60 minut. Po zabiegu Pacjent od kilku do kilkunastu godzin przebywa w szpitalu. Do pełnej sprawności Pacjenci wracają po około dwóch tygodniach.

U znacznej części Pacjentów po przeprowadzeniu zabiegu parametry nasienia znacznie polepszają się, zwiększa się jego ilość. Zmiany te są widoczne po około 3 miesiącach od zabiegu.

 

Lekarz – leczenie żylaków powrózka nasiennego Warszawa,operacja żylaków powrózka nasiennego Warszawa

dr Dariusz Schlegel
specjalista urolog, urolog dziecięcy