ŻYLAKI POWRÓZKA NASIENNEGO

Żylaki powrózka nasiennego operacja

Żylaki powrózka nasiennego (często określane przez Pacjentów jako żylaki jąder lub żylaki moszny) są jedną z najczęściej występujących chorób urologicznych u mężczyzn. Są to poszerzone, poskręcane, wydłużone naczynia żylne zbierające krew z jąder. Żylaki powrózka nasiennego odpowiadają za zmniejszenie płodności u mężczyzn poprzez pogorszenie jakości plemników. Mogą być też przyczyną obrzęku, bólu czy uczucia ciężkości jąder. Szacuje się, że choroba może występować u 15% – 25% mężczyzn, ujawniając się już w wieku nawet 15 lat. Mogą występować po jednej lub po obu stronach, ale o wiele częściej  występują żylaki lewej żyły jądrowej (nawet 90% przypadków). Leczenie żylaków powrózka nasiennego to najczęściej zabieg operacyjny.

Żylaki powrózka nasiennego  objawy

Początkowo choroba rozwija się bezobjawowo, później mogą pojawić się objawy żylaków powrózka nasiennego takie jak:

  • ból jąder
  • ból w pachwinie
  • obrzęk w obrębie moszny
  • uczucie ciężkości w obrębie moszny
  • ból podczas wzwodu
  • uczucie bardzo ciepłej moszny

Choroba rozpoznawalna jest w trakcie badania fizykalnego Pacjenta lub badania USG. W początkowej fazie choroby, żylaki są małe i ledwo wyczuwalne. Najłatwiej stwierdzić żylaki, gdy Pacjent badany jest w pozycji stojącej.

Żylaki powrózka nasiennego leczenie – operacja żylaków powrózka nasiennego

Podstawową metodą leczenia żylaków powrózka nasiennego jest zabieg operacyjny.  Pacjent jest na nią kierowany gdy odczuwa ból, występuje u niego niepłodność lub ze względów estetycznych.  Przeprowadzany jest on przez chirurga urologa w warunkach szpitalnych w znieczuleniu ogólnym. Zabieg – operacja żylaków powrózka nasiennego – trwa około 60 minut. Po zabiegu Pacjent od kilku do kilkunastu godzin przebywa w szpitalu. Do pełnej sprawności Pacjenci wracają po około dwóch tygodniach.

U znacznej części Pacjentów po przeprowadzeniu zabiegu parametry nasienia znacznie polepszają się, zwiększa się jego ilość. Zmiany te są widoczne po około 3 miesiącach od zabiegu.

 

Lekarz – leczenie żylaków powrózka nasiennego Warszawa,  żylaki powrózka nasiennego operacja Warszawa

dr n. med. Sebastian Piotrowicz
– specjalista urologii i andrologii – pacjenci dorośli

dr n. med. Joanna Samotyjek
– urolog dziecięcy, specjalista chirurg dziecięcy – dzieci

lek. med. Diyaa Alhashlamoun
– specjalista chirurg dziecięcy – dzieci