ADENOTOMIA – USUNIĘCIE MIGDAŁKA GARDŁOWEGO

Adenotomia jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu przerośniętego migdałka gardłowego tzw. trzeciego migdałka.

Adenotomia - usuniecie migdalka gardlowego FormmedMigdałek gardłowy podobnie jak migdałki podniebienne występuje u każdego człowieka. Znajduje się na tylnej ścianie gardła nad migdałkami podniebiennymi i podniebieniem miękkim. Stanowi wraz z nimi pierwszą barierę ochronną organizmu przed patogenami powodującymi infekcje.

Wraz z rozwojem dziecka trzeci migdałek powiększa się i osiąga maksymalną wielkość, gdy dziecko osiąga wiek od 3 do 7 lat. Migdałek ten u części dzieci ulega zbyt dużemu powiększeniu. Po 7 roku życia trzeci migdałek ulega samoistnej inwolucji (zmniejszanie się) i gdy dziecko osiąga wiek 15 lat jest praktycznie niewidoczny.

Powiększenie migdałka wpływa na występowanie różnych dolegliwości i chorób takich jak:

  • nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych;
  • utrudnione oddychanie przez nos (dziecko oddycha tylko przez usta, co może  powodować również ból gardła);
  • wysiękowe zapalenie ucha środkowego;
  • bezdechy senne, wybudzenia ze snu;
  • chrapanie;
  • wady zgryzu wynikające z oddychania przez nos;
  • powiększenie węzłów chłonnych szyi.

W przypadku nie ustępowania powyższych objawów, należy przeprowadzić w gabinecie laryngologicznym badanie fiberoskopowe, dające najdokładniejszą odpowiedź dotyczącą lokalizacji i wielkości migdałka.

Adenotomia – Przebieg zabiegu

Adenotomia - usunięcie migdałka gardłowego Warszawa

Zabieg adenotomii przeprowadzany jest się w znieczuleniu ogólnym. W trakcie zabiegu usunięty zostaje przerośnięty trzeci migdał. Rana po jego usunięciu krwawi krótko i na ogół nie potrzebuje szycia. Sam zabieg adenotomii trwa do 45 minut. Po jego zakończeniu niezbędne jest pozostanie dziecka przez kilka godzin (lub do rana następnego dnia) w szpitalu. Bezpośrednio po operacji nie można pić ani spożywać posiłków. Gojenie gardła po zabiegu trwa od 7 do 10 dni.

UWAGA:

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu usunięcia przerośniętego migdałka gardłowego (adenotomia) jest rozszczep podniebienia.

Po wykonaniu zabiegu następuje poprawa drożności nosa, przywraca on prawidłową funkcję ucha. Zmniejsza się podatność dziecka na różnorodne infekcje zarówno dolnych jak i górnych dróg oddechowych.

Często ze względów medycznych, wskazane jest połączenie zabiegu usunięcia migdałka gardłowego (adenotomia)  z zabiegiem drenażu uszu.

Więcej informacji o warunkach wykonywania zabiegów chirurgicznych w naszej klinice znajdziecie Państwo na stronie https://formmed.com.pl/chirurgia-dziecieca/

LEKARZE WYKONUJĄCY OPERACJĘ – ADENOTOMIA (usunięcie migdałka)

lek. med. Sitarz Leszek
specjalista otolaryngolog

lek. med. Magdalena Frąckiewicz
specjalista otolaryngolog

 

PORADNIA OTOLARYNGOLOGICZNA