ADENOTOMIA – USUNIĘCIE MIGDAŁKA GARDŁOWEGO

Adenotomia jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu przerośniętego migdałka gardłowego tzw. trzeciego migdałka.

Adenotomia - usuniecie migdalka gardlowego FormmedMigdałek gardłowy podobnie jak migdałki podniebienne występuje u każdego człowieka. Znajduje się na tylnej ścianie gardła nad migdałkami podniebiennymi i podniebieniem miękkim. Stanowi wraz z nimi pierwszą barierę ochronną organizmu przed patogenami powodującymi infekcje.

Wraz z rozwojem dziecka trzeci migdałek powiększa się i osiąga maksymalną wielkość, gdy dziecko osiąga wiek od 3 do 7 lat. Migdałek ten u części dzieci ulega zbyt dużemu powiększeniu. Po 7 roku życia trzeci migdałek ulega samoistnej inwolucji (zmniejszanie się) i gdy dziecko osiąga wiek 15 lat jest praktycznie niewidoczny.

Adenotomia – wskazania do zabiegu usunięcia migdałka

Powiększenie migdałka wpływa na występowanie różnych dolegliwości i chorób takich jak:

 • nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych;
 • utrudnione oddychanie przez nos (dziecko oddycha tylko przez usta, co może  powodować również ból gardła);
 • nawracające i przewlekłe zapalenie nosa i zatok przynosowych;
 • wysiękowe zapalenie ucha środkowego;
 • bezdechy senne, wybudzenia ze snu;
 • chrapanie;
 • wady zgryzu wynikające z oddychania przez nos;
 • powiększenie węzłów chłonnych szyi.

W przypadku nie ustępowania powyższych objawów, należy przeprowadzić w gabinecie laryngologicznym badanie fiberoskopowe, dające najdokładniejszą odpowiedź dotyczącą lokalizacji i wielkości migdałka.

Adenotomia – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do zabiegu adenotomii to:

 • rozszczep podniebienia
 • choroby związane z krzepnięciem krwi
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew
 • czynna infekcja dróg oddechowych

Adenotomia u dzieci – Przebieg zabiegu

Adenotomia u dzieci Warszawa

Zabieg adenotomii przeprowadzany jest się w znieczuleniu ogólnym. W trakcie zabiegu usunięty zostaje przerośnięty trzeci migdał. Rana po jego usunięciu krwawi krótko i na ogół nie potrzebuje szycia. Sam zabieg adenotomii trwa do 45 minut. Po jego zakończeniu niezbędne jest pozostanie dziecka przez kilka godzin (lub do rana następnego dnia) w szpitalu. Bezpośrednio po operacji nie można pić ani spożywać posiłków. Gojenie gardła po zabiegu trwa od 7 do 10 dni.

UWAGA:

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu usunięcia przerośniętego migdałka gardłowego (adenotomia) jest rozszczep podniebienia.

Adenotomia – efekty

Po wykonaniu zabiegu następuje poprawa drożności nosa, przywraca on prawidłową funkcję ucha. Zmniejsza się podatność dziecka na różnorodne infekcje zarówno dolnych jak i górnych dróg oddechowych.

Często ze względów medycznych, wskazane jest połączenie zabiegu usunięcia migdałka gardłowego (adenotomia)  z zabiegiem drenażu uszu  lub przycinaniem migdałków podniebiennych – tonsillotomią – (adenotonsillotomia).

Więcej informacji o warunkach wykonywania zabiegów chirurgicznych u dzieci w naszej klinice znajdziecie Państwo na stronie https://formmed.com.pl/chirurgia-dziecieca/

LEKARZE WYKONUJĄCY OPERACJĘ – ADENOTOMIA (usunięcie migdałka) Warszawa

lek. med. Sitarz Leszek
specjalista otolaryngolog

lek. med. Agnieszka Witkowska
specjalista otolaryngologii dziecięcej

 

OPINIE NA TEMAT ZABIEGÓW W FORMMED’ZIE

www.dobrylekarz.info

Miałam kłopot z migdałkami u mojego dziecka. Koleżanka poleciła mi Formmed. I już wiem dlaczego. Świetni lekarze – zarówno pan laryngolog jak i pani doktor która znieczulala córkę. Super warunki pobytu, bardzo sympatyczne i naprawdę pomocne panie pielęgniarki. Z czystym sumieniem mogę polecić dalej.

www.znanylekarz.pl

Cudowny lekarz wykonał w listopadzie wycięcie migdałków oraz drenaż ucha. Mój synek ma się dobrze nie choruje byliśmy dzisiaj na kontroli dziecko dobrze współpracowało podczasz badania przez doktora. Bardzo miły,troskliwy, świetny kontakt z małym pacjentem. Polecam

Pani Doktor to profesjonalista. Prowadziła u mojego syna kontrole po zabiegu drenażu i adenotomii. Jest dokładna, delikatna, cierpliwa.

www.rankinglekarzy.pl

Zaufanie do kompetencji 5/5
Tłumaczenie choroby i leczenia 5/5
Poświęcony czas 5/5
Kompleksowość podejścia 5/5
Uprzejmość 5/5
Godny polecenia 5/5

Chcę tą drogą podziękować pani doktor Baczyńskiej i panu doktorowi Sitarzowi z Formmedu za wspaniałą opiekę nad moim dzieckiem. Oboje mają bardzo profesjonalne podejście do pacjenta i świetnie wyposażony gabinet. Pani doktor zdiagnozowała problemy mojego synka, a pan doktor wspaniale zoperował go. Oboje bardzo konkretni i rzeczowi, a pani doktor jest wprost przemiła i bardzo, bardzo cierpliwa. Odpowiedziała na mnóstwo moich pytań z uśmiechem i życzliwością. Takich lekarzy potrzebujemy – dziękuję.