ADENOTOMIA – USUNIĘCIE MIGDAŁKA GARDŁOWEGO
Adenotomia jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu przerośniętego migdałka gardłowego tzw. trzeciego migdałka.
Migdałek gardłowy podobnie jak migdałki podniebienne występuje u każdego człowieka. Znajduje się na tylnej ścianie gardła nad migdałkami podniebiennymi i podniebieniem miękkim. Stanowi wraz z nimi pierwszą barierę ochronną organizmu przed patogenami powodującymi infekcje.
Wraz z rozwojem dziecka trzeci migdałek powiększa się i osiąga maksymalną wielkość, gdy dziecko osiąga wiek od 3 do 7 lat. Migdałek ten u części dzieci ulega zbyt dużemu powiększeniu. Po 7 roku życia trzeci migdałek ulega samoistnej inwolucji (zmniejszanie się) i gdy dziecko osiąga wiek 15 lat jest praktycznie niewidoczny.
Adenotomia – wskazania do zabiegu usunięcia migdałka
Powiększenie migdałka wpływa na występowanie różnych dolegliwości i chorób takich jak:
- nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych;
- utrudnione oddychanie przez nos (dziecko oddycha tylko przez usta, co może powodować również ból gardła);
- nawracające i przewlekłe zapalenie nosa i zatok przynosowych;
- wysiękowe zapalenie ucha środkowego;
- bezdechy senne, wybudzenia ze snu;
- chrapanie;
- wady zgryzu wynikające z oddychania przez nos;
- powiększenie węzłów chłonnych szyi.
W przypadku nie ustępowania powyższych objawów, należy przeprowadzić w gabinecie laryngologicznym badanie fiberoskopowe, dające najdokładniejszą odpowiedź dotyczącą lokalizacji i wielkości migdałka.
Adenotomia – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do zabiegu adenotomii to:
- rozszczep podniebienia
- choroby związane z krzepnięciem krwi
- przyjmowanie leków rozrzedzających krew
- czynna infekcja dróg oddechowych
Adenotomia u dzieci – Przebieg zabiegu
Zabieg adenotomii przeprowadzany jest się w znieczuleniu ogólnym. W trakcie zabiegu usunięty zostaje przerośnięty trzeci migdał. Rana po jego usunięciu krwawi krótko i na ogół nie potrzebuje szycia. Sam zabieg adenotomii trwa do 45 minut. Po jego zakończeniu niezbędne jest pozostanie dziecka przez kilka godzin (lub do rana następnego dnia) w szpitalu. Bezpośrednio po operacji nie można pić ani spożywać posiłków. Gojenie gardła po zabiegu trwa od 7 do 10 dni.
UWAGA:
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu usunięcia przerośniętego migdałka gardłowego (adenotomia) jest rozszczep podniebienia.
Adenotomia – efekty
Po wykonaniu zabiegu następuje poprawa drożności nosa, przywraca on prawidłową funkcję ucha. Zmniejsza się podatność dziecka na różnorodne infekcje zarówno dolnych jak i górnych dróg oddechowych.
Często ze względów medycznych, wskazane jest połączenie zabiegu usunięcia migdałka gardłowego (adenotomia) z zabiegiem drenażu uszu lub przycinaniem migdałków podniebiennych – tonsillotomią – (adenotonsillotomia).
Więcej informacji o warunkach wykonywania zabiegów chirurgicznych u dzieci w naszej klinice znajdziecie Państwo na stronie https://formmed.com.pl/chirurgia-dziecieca/
LEKARZE WYKONUJĄCY OPERACJĘ – ADENOTOMIA (usunięcie migdałka) Warszawa
lek. med. Sitarz Leszek
specjalista otolaryngolog
lek. med. Agnieszka Witkowska
specjalista otolaryngologii dziecięcej
OPINIE NA TEMAT ZABIEGÓW W FORMMED’ZIE
[ezcol_1third]Miałam kłopot z migdałkami u mojego dziecka. Koleżanka poleciła mi Formmed. I już wiem dlaczego. Świetni lekarze – zarówno pan laryngolog jak i pani doktor która znieczulala córkę. Super warunki pobytu, bardzo sympatyczne i naprawdę pomocne panie pielęgniarki. Z czystym sumieniem mogę polecić dalej.
Zaufanie do kompetencji 5/5
Tłumaczenie choroby i leczenia 5/5
Poświęcony czas 5/5
Kompleksowość podejścia 5/5
Uprzejmość 5/5
Godny polecenia 5/5
Chcę tą drogą podziękować pani doktor Baczyńskiej i panu doktorowi Sitarzowi z Formmedu za wspaniałą opiekę nad moim dzieckiem. Oboje mają bardzo profesjonalne podejście do pacjenta i świetnie wyposażony gabinet. Pani doktor zdiagnozowała problemy mojego synka, a pan doktor wspaniale zoperował go. Oboje bardzo konkretni i rzeczowi, a pani doktor jest wprost przemiła i bardzo, bardzo cierpliwa. Odpowiedziała na mnóstwo moich pytań z uśmiechem i życzliwością. Takich lekarzy potrzebujemy – dziękuję.
www.dobrylekarz.info