DRENAŻ USZU

Drenaż uszu u dziecka

 

Drenaż uszu u dziecka jest to chirurgiczny zabieg laryngologiczny stosowany w przypadkach, gdy leczenie zachowawcze przewlekłych zapaleń ucha środkowego nie przynosi pożądanych rezultatów.

Wysiękowe zapalenie uszu spotykane jest głównie u dzieci do 10 roku życia. Najczęstszą przyczyną sprzyjającą powstawaniu wysiękowego zapalenia uszu u dzieci  są częste infekcje górnych dróg oddechowych. W następstwie infekcji, gdy ostre zapalenie nie jest wyleczone do końca, do ucha środkowego wydziela się płyn wysiękowy lub płyn o charakterze gęstego śluzu. Przyczynami zapalenia uszu może być też przerost migdałka gardłowego, alergia czy rozszczep podniebienia.

Przewlekłe wysiękowe zapalenie uszu może prowadzić do różnego stopnia niedosłuchu – zalegający płyn powoduje niedosłuch w granicach 20 do 30 dB. W przypadku nie podjęcia leczenia i pozostawaniu płynu wysiękowego w uchu, może on powodować powstanie zrostów na kosteczkach słuchowych oraz powolne niszczenie błony bębenkowej co skutkuje trwałym niedosłuchem.

Początkowo leczone jest zachowawczo – lekami rozrzedzającymi wydzielinę, przeciwzapalnymi, przeciwalergicznymi czy przeciwobrzękowymi. Jeżeli wysięk trwa dłużej niż 3 miesiące proponuje się metody zabiegowe – drenaż uszu.

Przebieg zabiegu – drenaż uszu u dziecka

Zabieg – drenaż wentylacyjny ucha środkowego u dzieci – wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Mały silikonowy lub fluoroplastikowy dren (rurka z dwoma kołnierzykami zapobiegającymi przemieszczeniu się drenu), zostaje umieszczony w błonie bębenkowej w taki sposób, aby było możliwe przewietrzanie i osuszenie  wnętrza ucha czyli jamy bębenkowej. Aby umożliwić prawidłowe umiejscowienie drenu w uchu, do zabiegów używany jest specjalistyczny mikroskop. Odprowadzenie płynu wysiękowego zmniejsza ciśnienie w uchu środkowym, zapewnia poprawę słuchu, a sam zabieg drenażu uszu u dziecka zapobiega ostrym zapaleniom ucha środkowego.

Dreny w uszach są małe i lekkie, tak że pacjent ich nie wyczuwa. Po zabiegu drenażu uszu zalecane jest aby przez tydzień unikać wysiłku fizycznego. Przez taki sam okres zalecana jest również ochrona ucha przed zamoczeniem w trakcie kąpieli czy pływania. Bezwzględnie należy jednak przestrzegać zakazu nurkowania przez cały czas gdy założone są dreny.

W 80% przypadków rekonwalescencja po zabiegu drenażu uszu przebiega bezproblemowo (z ucha dziecka może wyciekać wydzielina). W przypadku pojawienia się niepokojących objawów takich jak gorączka, ból, krwawienia czy zawroty głowy należy skonsultować się z lekarzem.

Często ze względów medycznych zabieg – drenaż uszu u dziecka – łączony jest z zabiegami  usunięcia lub redukcji migdałków – adenotomią, tonsillotomią, tonsillektomią lub adenotonsillotomią. O możliwości przeprowadzenia jednocześnie obu zabiegów decyduje lekarz.

Więcej informacji o warunkach wykonywania zabiegów chirurgicznych w naszej klinice znajdziecie Państwo na stronie https://formmed.com.pl/chirurgia-dziecieca/.

LEKARZE WYKONUJĄCY OPERACJĘ – DRENAŻ USZU U DZIECI

lek. med. Sitarz Leszek
specjalista otolaryngolog

 lek. med. Magdalena Frąckiewicz
specjalista otolaryngolog

 

PORADNIA OTOLARYNGOLOGICZNA