DRENAŻ USZU

 

Drenaż uszu u dziecka jest to chirurgiczny zabieg laryngologiczny stosowany w przypadkach, gdy leczenie zachowawcze przewlekłych zapaleń ucha środkowego nie przynosi pożądanych rezultatów.

Wysiękowe zapalenie uszu spotykane jest głównie u dzieci do 10 roku życia. Najczęstszą przyczyną sprzyjającą powstawaniu wysiękowego zapalenia uszu u dzieci  są częste infekcje górnych dróg oddechowych. W następstwie infekcji, gdy ostre zapalenie nie jest wyleczone do końca, do ucha środkowego wydziela się płyn wysiękowy lub płyn o charakterze gęstego śluzu. Przyczynami zapalenia uszu może być też przerost migdałka gardłowego, alergia czy rozszczep podniebienia.

Przewlekłe wysiękowe zapalenie uszu może prowadzić do różnego stopnia niedosłuchu – zalegający płyn powoduje niedosłuch w granicach 20 do 30 dB. W przypadku nie podjęcia leczenia i pozostawaniu płynu wysiękowego w uchu, może on powodować powstanie zrostów na kosteczkach słuchowych oraz powolne niszczenie błony bębenkowej co skutkuje trwałym niedosłuchem.

Początkowo leczone jest zachowawczo – lekami rozrzedzającymi wydzielinę, przeciwzapalnymi, przeciwalergicznymi czy przeciwobrzękowymi. Jeżeli wysięk trwa dłużej niż 3 miesiące proponuje się metody zabiegowe – drenaż uszu.

Przebieg zabiegu – drenaż uszu u dziecka

Zabieg – drenaż wentylacyjny ucha środkowego u dzieci – wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Mały silikonowy lub fluoroplastikowy dren (rurka z dwoma kołnierzykami zapobiegającymi przemieszczeniu się drenu), zostaje umieszczony w błonie bębenkowej w taki sposób, aby było możliwe przewietrzanie i osuszenie  wnętrza ucha czyli jamy bębenkowej. Aby umożliwić prawidłowe umiejscowienie drenu w uchu, do zabiegów używany jest specjalistyczny mikroskop. Odprowadzenie płynu wysiękowego zmniejsza ciśnienie w uchu środkowym, zapewnia poprawę słuchu, a sam zabieg drenażu uszu u dziecka zapobiega ostrym zapaleniom ucha środkowego.

Dreny w uszach są małe i lekkie, tak że pacjent ich nie wyczuwa. Po zabiegu drenażu uszu zalecane jest aby przez tydzień unikać wysiłku fizycznego. Przez taki sam okres zalecana jest również ochrona ucha przed zamoczeniem w trakcie kąpieli czy pływania. Bezwzględnie należy jednak przestrzegać zakazu nurkowania przez cały czas gdy założone są dreny.

W 80% przypadków rekonwalescencja po zabiegu drenażu uszu przebiega bezproblemowo (z ucha dziecka może wyciekać wydzielina). W przypadku pojawienia się niepokojących objawów takich jak gorączka, ból, krwawienia czy zawroty głowy należy skonsultować się z lekarzem.

Często ze względów medycznych zabieg – drenaż uszu u dziecka – łączony jest z zabiegami  usunięcia lub redukcji migdałków – adenotomią, tonsillotomią, tonsillektomią lub adenotonsillotomią. O możliwości przeprowadzenia jednocześnie obu zabiegów decyduje lekarz.

Więcej informacji o warunkach wykonywania zabiegów chirurgicznych w naszej klinice znajdziecie Państwo na stronie https://formmed.com.pl/chirurgia-dziecieca/.

LEKARZE WYKONUJĄCY OPERACJĘ – DRENAŻ USZU U DZIECI

lek. med. Sitarz Leszek
specjalista otolaryngolog

lek. med. Agnieszka Witkowska
specjalista otolaryngologii dziecięcej

 

OPINIE O ZABIEGACH DRENAŻU USZU WYKONANYCH W FORMMED

[ezcol_1third]

rankinglekarzy.pl

Chcę tą drogą podziękować pani doktor Baczyńskiej i panu doktorowi Sitarzowi z Formmedu za wspaniałą opiekę nad moim dzieckiem. Oboje mają bardzo profesjonalne podejście do pacjenta i świetnie wyposażony gabinet. Pani doktor zdiagnozowała problemy mojego synka, a pan doktor wspaniale zoperował go. Oboje bardzo konkretni i rzeczowi, a pani doktor jest wprost przemiła i bardzo, bardzo cierpliwa. Odpowiedziała na mnóstwo moich pytań z uśmiechem i życzliwością. Takich lekarzy potrzebujemy – dziękuję.

[/ezcol_1third] [ezcol_1third]

ranking.abczdrowie.pl

optymista1

Konkretny, kompetentny. Świetny operator. Wykonywał naszemu synkowi zabieg – drenaż uszu i przycięcie migdałka w Klinice Formmed. Szczerze polecam Pana Doktora i Klinikę.

[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]znanylekarz.pl

 • 3 sierpnia 2018 • Angelika K. • „Formmed”
Pani Doktor bardzo miła, spokojna i rzeczowa. Dokładnie zbadała synka-2latka. Opisała szczegółowo jego przypadek, przeprowadziła zabieg podcięcia bocznych migdałów i usunięcia trzeciego. Do uszu zostały założone dreny-. Synek szybko wraca do zdrowia. Pierwszej nocy po operacji zaczął oddychać noskiem, spał z zamkniętymi oczami. Jestem wdzięczna Pani Doktor, że tak wspaniale zajęła się synkiem. Polecam wszystkim.[/ezcol_1third_end] [ezcol_1third]

znanylekarz.pl

Cudowny lekarz wykonał w listopadzie wycięcie migdałków oraz drenaż ucha. Mój synek ma się dobrze nie choruje byliśmy dzisiaj na kontroli dziecko dobrze współpracowało podczas badania przez doktora. Bardzo miły, troskliwy, świetny kontakt z małym pacjentem. Polecam

[/ezcol_1third]