TONSILLOTOMIA – PRZYCINANIE MIGDAŁKÓW
Tonsillotomia (przycinanie migdałków) czyli zmniejszanie migdałków podniebiennych jest to zabieg, który ma na celu redukcję przerośniętych migdałków podniebiennych. Zabieg ten wykonywany jest najczęściej u dzieci.
Po częstych infekcjach u dzieci, migdałki podniebienne mogą się zbytnio rozrosnąć. Przerost migdałków podniebiennych powoduje zaburzenia drożności dróg oddechowych w obrębie gardła środkowego. Objawia się on zespołem obturacyjnych bezdechów w czasie snu (OSAS), zaburzeniami mowy oraz trudnościami w połykaniu, gdyż migdałki stają się mechaniczną przeszkodą w gardle. Szczególnie niebezpieczny jest zespól bezdechów OSAS. Ocenia się ze zespół ten występuje u 10-12% dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Charakteryzuje się głośnym chrapaniem, niespokojnym snem, problemami z koncentracją, zaburzeniami zachowania oraz porannymi bólami głowy. Inne wskazania do zabiegu tonsillotomii to związane z zatkaniem przez przerośnięty migdałek części trąbki słuchowej, wysiękowe zapalenie uszu z niedosłuchem, nawracające zapalenia nosa, gardła i uszu czy wady zgryzu wymagające korekty stałym aparatem.
Tonsillotomia (podcinanie migdałków) – przebieg zabiegu
Zabieg zmniejszenia migdałków podniebiennych (tonsillotomia) przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, a zabieg trwa około godziny. Znieczulenie do zabiegu wykonywane jest przy użyciu bezpiecznych i nowoczesnych środków znieczulających, zapewniających pooperacyjny komfort pacjentowi. Podczas zabiegu stan pacjenta jest cały czas monitorowany. Po zabiegu, pacjent przebywa w szpitalu 12-15 godzin pod opieką zespołu medycznego. W pierwszych godzinach po zabiegu przycinania migdałków pacjent nie przyjmuje pokarmów i płynów. W następne dni po zabiegu zalecana jest dieta półpłynna i papkowata. Zalecane jest spożywanie pokarmów zimnych, dzięki czemu dodatkowo znieczula się obolałe miejsca. Po zabiegu może wystąpić krwawienie (do 14 dni) jak również dolegliwości bólowe, które mogą utrzymywać się nawet do 2-3 tygodni. Zalecane jest wówczas stosowanie środków przeciwbólowych, w syropie, czopkach lub w postaci małych tabletek, które zneutralizują ból.
Często ze względów medycznych wskazane jest połączenie zabiegów przycięcia migdałków (tonsillotomia) z zabiegiem drenażu uszu.
Więcej informacji o warunkach wykonywania zabiegów chirurgicznych w naszej klinice znajdziecie Państwo na stronie https://formmed.com.pl/chirurgia-dziecieca/.
LEKARZE WYKONUJĄCY OPERACJĘ TONSILLOTOMII (PRZYCINANIE MIGDAŁKÓW)
dr hab. n. med. Anna Rzepakowska
specjalista otorynolaryngolog, chirurg głowy i szyi
dr n. med. Paulina Zielińska
specjalista otorynolaryngolog, chirurg głowy i szyi
lek. med. Leszek Sitarz
specjalista otolaryngolog, laryngolog dziecięcy
lek. med. Agnieszka Witkowska
specjalista otolaryngologii dziecięcej
Polecam Klinikę Formmed. Moje dziecko miało operację przycięcia migdałków. Wspaniałe podejście do pacjenta. Operacja bardzo dobrze wykonana. Super warunki w klinice. Można zostać z dzieckiem na noc.