TONSILLEKTOMIA – USUNIĘCIE MIGDAŁKÓW

TONSILLEKTOMIA – usunięcie migdałków

Tonsillektomia jest to zabieg chirurgicznego usunięcia migdałków podniebiennych. Migdałki podniebienne znajdują się w gardle pomiędzy fałdami śluzówkowo-mięśniowymi po obu stronach gardła. Zbudowane są z tkanki limfatycznej i stanowią ważną część układu odpornościowego organizmu. Są owalne i posiadają liczne zagłębienia tzw. krypty. Zadaniem migdałków podniebiennych jest rozpoznawanie i zwalczanie (tzw. bariera immunologiczna) wnikających do organizmu patogenów oddechowych i pokarmowych – bakterii, wirusów oraz innych czynników szkodliwych dla organizmu. Gdy zakażenie organizmu ustępuje, migdałki powinny wrócić do swojego pierwotnego stanu. W niektórych przypadkach jednak nie zachodzi ten proces i dochodzi do trwałych zmian przerostowych. Wtedy też migdałki podniebienne przestają spełniać swoją funkcję i stają się ogniskiem ciągłych zakażeń. W takim przypadku zachodzi konieczność ich usunięcia czyli wykonania zabiegu tonsillektomii.

Usunięcie migdałków – tonsillektomia Warszawa

 

Zabieg tonsillektomii wskazany jest w przypadku:

  • przewlekłych zapaleń migdałków
  • nawracających angin (trzy lub więcej zachorowań w ciągu roku, lub pięć lub więcej zachorowań w ciągu dwóch lat),
  • uporczywego chrapania
  • nawracających ropni około migdałkowych
  • chorób odogniskowych
  • uporczywego nieprzyjemnego zapachu z ust spowodowanego obfitym wytwarzaniem ropnych czopów migdałkowych
  • podejrzenia guza migdałka
  • niewyraźnej bełkotliwej mowy – „mowa kluskowata”
Tonsillektomia (usunięcie migdałków podniebiennych) – przebieg zabiegu

W wyniku zabiegu tonsillektomii usuwane są migdałki podniebienne chore, nie spełniające już swojej roli ochronnej, ale same będące źródłem zakażeń. Zabieg usunięcia migdałków podniebiennych wykonywany jest na ogół w znieczuleniu ogólnym, przy użyciu bezpiecznych i nowoczesnych środków znieczulających, zapewniających pooperacyjny komfort pacjentowi. Trwa on około 1 godziny. Po zabiegu, pacjent przebywa w szpitalu 12-15 godzin pod opieką zespołu medycznego. W pierwszych godzinach po zabiegu przeciwwskazane jest przyjmowanie pokarmów i płynów; od drugiego dnia zalecana jest dieta półpłynna i papkowata. Pokarm nie powinien być gorący; zalecane jest spożywanie pokarmów zimnych, dzięki czemu dodatkowo znieczula się obolałe miejsca. Po zabiegu może wystąpić krwawienie (do 14 dni) jak również dolegliwości bólowe, które mogą utrzymywać się nawet do 2-3 tygodni. Zalecane jest wówczas stosowanie środków przeciwbólowych, w syropie, czopkach lub w postaci małych tabletek, które zneutralizują ból.

Często ze względów medycznych lekarze zalecają połączenie zabiegów usunięcia migdałków (tonsillektomia) z zabiegiem drenażu uszu.

Więcej informacji o warunkach wykonywania zabiegów chirurgicznych w naszej klinice znajdziecie Państwo na stronie https://formmed.com.pl/chirurgia-dziecieca/

LEKARZE WYKONUJĄCY OPERACJĘ – TONSILLEKTOMIA (USUNIĘCIE MIGDAŁKÓW)

lek. med. Sitarz Leszek
specjalista otolaryngolog

lek. med. Magdalena Frąckiewicz
specjalista otolaryngolog

 

PORADNIA OTOLARYNGOLOGICZNA