TONSILLEKTOMIA – USUNIĘCIE MIGDAŁKÓW
TONSILLEKTOMIA – usunięcie migdałków
Tonsillektomia jest to zabieg chirurgicznego usunięcia migdałków podniebiennych. Migdałki podniebienne znajdują się w gardle pomiędzy fałdami śluzówkowo-mięśniowymi po obu stronach gardła. Zbudowane są z tkanki limfatycznej i stanowią ważną część układu odpornościowego organizmu. Są owalne i posiadają liczne zagłębienia tzw. krypty. Zadaniem migdałków podniebiennych jest rozpoznawanie i zwalczanie (tzw. bariera immunologiczna) wnikających do organizmu patogenów oddechowych i pokarmowych – bakterii, wirusów oraz innych czynników szkodliwych dla organizmu. Gdy zakażenie organizmu ustępuje, migdałki powinny wrócić do swojego pierwotnego stanu. W niektórych przypadkach jednak nie zachodzi ten proces i dochodzi do trwałych zmian przerostowych. Wtedy też migdałki podniebienne przestają spełniać swoją funkcję i stają się ogniskiem ciągłych zakażeń. W takim przypadku zachodzi konieczność ich usunięcia czyli wykonania zabiegu tonsillektomii.
Zabieg tonsillektomii wskazany jest w przypadku:
- przewlekłych zapaleń migdałków
- nawracających angin (trzy lub więcej zachorowań w ciągu roku, lub pięć lub więcej zachorowań w ciągu dwóch lat),
- uporczywego chrapania
- nawracających ropni około migdałkowych
- chorób odogniskowych
- uporczywego nieprzyjemnego zapachu z ust spowodowanego obfitym wytwarzaniem ropnych czopów migdałkowych
- podejrzenia guza migdałka
- niewyraźnej bełkotliwej mowy – „mowa kluskowata”
Tonsillektomia (usunięcie migdałków podniebiennych) – przebieg zabiegu
W wyniku zabiegu tonsillektomii usuwane są migdałki podniebienne chore, nie spełniające już swojej roli ochronnej, ale same będące źródłem zakażeń. Zabieg usunięcia migdałków podniebiennych wykonywany jest na ogół w znieczuleniu ogólnym, przy użyciu bezpiecznych i nowoczesnych środków znieczulających, zapewniających pooperacyjny komfort pacjentowi. Trwa on około 1 godziny. Po zabiegu, pacjent przebywa w szpitalu 12-15 godzin pod opieką zespołu medycznego. W pierwszych godzinach po zabiegu przeciwwskazane jest przyjmowanie pokarmów i płynów; od drugiego dnia zalecana jest dieta półpłynna i papkowata. Pokarm nie powinien być gorący; zalecane jest spożywanie pokarmów zimnych, dzięki czemu dodatkowo znieczula się obolałe miejsca. Po zabiegu może wystąpić krwawienie (do 14 dni) jak również dolegliwości bólowe, które mogą utrzymywać się nawet do 2-3 tygodni. Zalecane jest wówczas stosowanie środków przeciwbólowych, w syropie, czopkach lub w postaci małych tabletek, które zneutralizują ból.
Często ze względów medycznych lekarze zalecają połączenie zabiegów usunięcia migdałków (tonsillektomia) z zabiegiem drenażu uszu.
Więcej informacji o warunkach wykonywania zabiegów chirurgicznych w naszej klinice znajdziecie Państwo na stronie https://formmed.com.pl/chirurgia-dziecieca/.
LEKARZE WYKONUJĄCY OPERACJĘ TONSILLEKTOMII (USUNIĘCIE MIGDAŁKÓW)
dr hab. n. med. Anna Rzepakowska
specjalista otorynolaryngolog, chirurg głowy i szyi
dr n. med. Paulina Zielińska
specjalista otorynolaryngolog, chirurg głowy i szyi
lek. med. Leszek Sitarz
specjalista otolaryngolog, laryngolog dziecięcy
lek. med. Agnieszka Witkowska
specjalista otolaryngologii dziecięcej
OPINIE O ZABIEGACH USUNIĘCIA MIGDAŁÓW WYKONANYCH W FORMMED
[ezcol_1third] [/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]https://ranking.abczdrowie.pl
Doskonała Pani doktor! Ma doskonałe podejście do małych pacjentów. Córeczka miała wykonany zabieg usunięcia migdałków. Wszystko przebiegło bez komplikacji, a ranki pooperacyjne szybko się wygoiły. Skończyły się permanentne anginy i zapalenia uszu.
[/ezcol_1third_end] [ezcol_1third]
Byłam z dzieckiem na zabiegu wycięcia migdałków. Super profesjonalny zespół z panem doktorem Sitarzem, który operował syna. Po zabiegu miał czas na porozmawianie o zabiegu, wyjaśnił raz jeszcze co dalej robić. Sympatyczne pielęgniarki opiekujące się dziećmi. A szpital wygląda jak hotel, tylko z dostawionym sprzętem medycznym.