USG WĘZŁÓW CHŁONNYCH

usg węzłów chłonnych warszawaUSG węzłów chłonnych jest jednym z podstawowych badań, dzięki któremu możemy ocenić wielkość i prawidłowość struktur węzłów chłonnych w stosunku do otaczających je tkanek. W Formmed badania USG wykonywane są aparatem o wysokich parametrach klinicznychUSG Samsung HS 50, przez lekarza radiologa z ogromnym doświadczeniem klinicznym.

Na ogół badanie węzłów chłonnych jest wykonywane w zakresie ich określonej okolicy:

USG węzłów chłonnych pachwinowych

USG węzłów chłonnych pachwowych

USG węzłów chłonnych szyi

Czasami badania USG wymagają również okolice karku, podżuchwowe, przestrzeni zaotrzewnowej, podobojczykowe i nadobojczykowe.

W przypadku niewystępowania stanów chorobowych, na ogół węzły chłonne są niewyczuwalne. Powiększenie lub ich odczuwalny ból zazwyczaj spowodowane jest pojawieniem się stanów zapalnych w ich okolicy.
Zmiany wielkości węzłów chłonnych mogą być objawem zakażenia bakteryjnego, infekcji wirusowej czy grzybiczej, chorób autoimmunologicznych. Mogą też być objawem najbardziej niebezpiecznych chorób nowotworowych takich jak: białaczka, ziarnica złośliwa, chłoniaki nieziarnicze czy przerzuty nowotworowe do węzłów chłonnych.
Dlatego każda taka niepokojąca zmiana powinna być niezwłocznie przebadana ultrasonografem przez lekarza specjalistę.

Wskazania do wykonania badania USG węzłów chłonnych:

  • ból węzłów chłonnych
  • znaczne powiększenie węzłów chłonnych
  • zmiany na skórze w obrębie węzłów chłonnych
  • monitorowanie chorób nowotworowych – możliwość przerzutów do węzłów chłonnych

 

usg węzłów chłonnych Warszawa

Badanie USG węzłów chłonnych Warszawa (szyi, pachwinowych, pachwowych) – przygotowanie i przebieg badania

Do badania USG węzłów chłonnych (zarówno szyjnych, pachwinowych czy pachwowych) nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Jest ono nieinwazyjne i bezbolesne, a przeprowadzać je można o dowolnej porze dnia. Przed badaniem przeprowadzany jest krótki wywiad lekarski z pacjentem w celu ustalenia na które węzły należy zwrócić uwagę w trakcie badania. Badanie odbywa się w pozycji leżącej. W trakcie badania USG  na skórę badanej okolicy nakładany jest żel. Umożliwia to prawidłowe obrazowanie badanych narządów. Lekarz wykonujący badanie głowicą urządzenia sprawdza badaną okolicę a na ekranie monitora widzi badane narządy oraz analizuje ich budowę. Zazwyczaj badanie USG trwa od 10 do 20 minut. Badanie to jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Lekarz ocenia lokalizację węzłów, jaka jest ich wielkość, kształt i struktura. Po badaniu Pacjent otrzymuje wydruk zdjęcia oraz opis lekarski badania.

Jeżeli posiadacie Państwo wyniki poprzednich badań węzłów chłonnych lub innych wyników badań badanej okolicy, prosimy o ich zabranie w celu oceny porównawczej.

Więcej informacji o badaniach USG w Formmed znajdziecie Państwo na stronie https://formmed.com.pl/badanie-usg/.

USG węzłów chłonnych Warszawa prywatnie

Badania USG wykonujemy tylko komercyjnie.

Lekarz wykonujący badanie USG węzłów chłonnych Warszawa

 lek. med. Andrzej Jezierski
Specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

 

PRACOWNIA USG

USG węzłów chłonnych Warszawa cena

* Szczegółowy cennik usług jest dostępny w rejestracji kliniki Formmed, Warszawska 197 d, Babice Nowe.